SK DE
Štýly Aikido

AIKIKAI
   Aikikai vedie Moriteru Ueshiba (tretí Doshu), vnuk O-Senseia. Tento smer je vyučovaný Medzinárodnou federáciou aikido - I.A.F. Taktiež sa označuje za hlavný smer aikido.


IWAMA RYU
   Tento smer, ktorý vyučuje Morihiro Saito, vznikol v Iwama dojo, kde strávil veľkú časť života M. Ueshiba. Sensei M. Saito,že bol dlhý čas uči-deši O-senseia. Bol to študent, ktorý strávil s O-senseiom najviac času, začal u neho študovať okolo roku 1946 a bol s ním až do jeho smrti. Veľký dôraz kladie na tréning so zbraňami. Ako sám tvrdí, snaží sa trénovať rovnako, ako trénoval O-sensei.


YOSEIKAN
   Založil Minoru Mochizuki, ktorý bol jedným z prvých študentov O-senseia. Hovorí sa, že bol tiež študentom Jigoro Kana, zakladateľa Džuda.


YOSHINKAN
   Založil Gozo Šioda. Sensei Šioda študoval u Ueshibu od polovice 30-tych rokov. Jošinkan patrí medzi tvrdšie smery aikido, kde nájdeme aj silové techniky. Údajne tento smer cvičia aj niektoré policajné zložky.


SHIN SHIN TOITSU AIKIDO
   Založil Koiči Tohei. Tohei kladie obrovský dôraz na pochopenie princípu Ki - energie. Tento smer sa radí medzi mäkšie štýly aikido.


TOMIKI RYU
   Založil Kenji Tomiki. Tomiki bol jedným z prvých žiakov O-senseia a Jigoro Kana zakladateľa Džuda. Veril, že aikidu len prospeje zaradenie športových súťaží. To bol ale tiež hlavný dôvod rozporu medzi ním a O-senseiom, ktorý tvrdil, že v aikido nie je miesto pre súťaže. Tomiki rju je charakteristické súťažami a cvičením kata, ktoré sú presne dané.


Aktualizácia 5.6.2020
Aikido Spišská Nová Ves
Počítadlo návštev: 113827 | Online: 3